Otizmli Öğrenci Sınavdan Düşük Puan Aldı, “Öğretmenin Çocuğun Annesine Yazdığı Mektup Anneyi Kahretti”

11 Mart 2019 858 views 0

Sınavlar genelde tüm dünyada uygulanan bir sistemdir. Otizmli bir çocuğun sınavda kötü not alması öğretmenini harekete geçirdi ve anneye bir mektup yazdı. 

Büyük Britanya’da yaşayan Ben ülkemizdeki TEOG benzeri bir sınava girdi ancak sınavı pek iyi geçmedi. Her ne kadar bütün yıl bu sınava hazırlansa da çocuk iyi puan alamadı.
Öğretmeni Ruth Clarkson öğrencisi Ben’e mektup yazmaya karar verdi. Mektup sosyal medyaya çığ gibi düştü.11 yaşındaki Ben, İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Lansbury İlkokulu’na gidiyor. Kendisine otizm teşhisi koyulsa da çabalamaktan ve mücadele etmekten asla vazgeçmedi.

Birkaç ay önce Ben’in annesi, öğretmenin Ben’e yazığı motivasyon mektubunu Twitter’da paylaştı. Ben’in öğretmeni Clarkson, çocuğun sınavı kazanamadığının açıklandığı günün ertesi sabahı bu mektubu yazdı. Öğrencisine hiç kızmadı. Aksine, Ben’in ne kadar yetenekli bir öğrenci olduğundan bahsetti.

İşte mektup:

Sevgili Ben,

Ortaokula geçmek için girdiğin son sınavda göstermiş olduğun azimden dolayı seni tebrik ediyorum.

Gil, Lynn, Angela, Steph ve Anne senin gelişiminde yardımcı olan diğer öğretmenler.

Sana ve ailene sınavın sonucunu bildirmek için yazıyorum.

Bilmen gereken en önemli şey girmiş olduğun sınavın senin yeteneklerinin ve yapabileceklerinin sadece çok az bir kısmını ölçüyor olması. Her ne kadar sınav önemli olsa ve sen de başarılı olmuş olsan da, Ben Twist’in diğer birçok yeteneği ve kabiliyeti var. Buna bizzat okulumuzda şahit olduk.


 
İşte sınavın ölçemediği ancak bizim sende olduğuna inanmadığımız yeteneklerin:

Sanatsal yetenekler
Takım çalışması
Serbest çalışma
Nezaket
Fikirlerini özgürce ifade edebilme
Sportif yetenekler
Arkadaş edinme ve dost kalabilme
Kendi gelişimini yorumlayabilme
Tasarım yeteneği
Müzik yeteneği
Yukarıda söylemiş olduğumuz bütün yeteneklere sahipsin ve bunlar seni sen yapan şeyler. Eğitim ve öğretim hayatında kendini geliştirmene tanıklık ediyor ve geleceğinin çok parlak olduğuna inanıyorum.

Aferin Ben! Seninle gurur duyuyoruz.

En iyi dileklerimle,

Bayan Clarkson

Öğretmen harika bir mesaj vermiş! Yazdığı mektup duygu yüklü. Ben’in annesi Gail Twist mektubu Twitter’da paylaştıktan sonra 9.000 kişi fotoğrafı beğendi ve 5.000’den fazla kişi de gönderiyi retweetledi. Peki ya Ben nasıl hissetti mektubu görünce?

Tabii ki o da çok mutluydu.

Buzzfeed’te anlatılanlara göre mektubu gördükten hemen sonra Ben, “İnanamıyorum! Benim hakkımda gerçekten böyle mi düşünüyor? Harika hissediyorum” dedi.

Hikayeden de anlayacağınız üzere hiçbir sınav bizim yeteneklerimizi tamamıyla ölçemez. Önemli olan yeteneklerimizin farkına varıp üstüne gitmek. Katılıyorsanız paylaşın.

Otizmli bireylerde konuşmayı geliştirme yöntemleri için tıklayınız.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
FOTO GALERİ